Krijohen baterite qe mund te karikohen me qindra e mijera here

Krijohen baterite qe mund te karikohen me qindra e mijera here

70
SHPËRNDAJE

Bateritë e zakonshme prej joneve të litiumit, të përdorura sot në shumicën e smartphon-ëve pritet të kenë 300-500 cikle në to për tu karikuar para se të fillojnë të humbasin një pjesë të madhe të kapacitetit.

Por shkencëtarët në Universitetin e Kalifornisë kanë dizenjuar një bateri të re duke përdorur nanotela, e cila mund të mbajë qindra e mijëra cikle për tu karikuar pa e humbur kapacitetin e saj.

Duke qenë me e hollë se një fije floku e njeriut  rreth 300nm, ata kanë rritur zonën (fushën) e elektrodave duke e bërë strukturën më të përçueshme. Kjo bateri mban deri në 200 000 cikle për tu karikuar dhe nuk e humbet asnjehërë kapacitetin e saj, pra ato nuk kanë nevojë që të zëvendësohen ndonjëherë.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.