Kina nderton autostraden me te bukur ne bote

Kina nderton autostraden me te bukur ne bote

108
SHPËRNDAJE

Autostrada e re e ndërtuar në Provincën Hubei të Kinës është një nga më të bukurat në botë. 
 

Autostrada Guzhao ka një gjatësi totale prej 10.9 kilometra dhe rreth 4.4 kilometër e saj është ndërtuar mbi ujë. Qeveria lokale shpenzoi rreth 440 milionë juan (rreth 70 milionë dollarë amerikanë) për të ndërtuar autostradën, për të lidhur fshatrat e largëta me botën e jashtme pa dëmtuar mjedisin natyror.


Sipas disa raportimeve ekzistojnë dy skema origjinale në hartimin e rrugës: Është raportuar se ekzistojnë dy skema origjinale në hartimin e rrugës: e para është skema me kosto të ulët që prish malin dhe shkëmbinjtë, ndërsa e dyta është skema e autostradës mbi ujë.

Qarku Xingshan është e vendosur në zonën “Three Gorge”, e cila ka probleme me mjedisin. Shkatërrimi i malit dhe shkëmbinjve do të shpëtonte investimet, por dëmet e tij ndaj mjedisit nuk mund të përmirësoheshin lehtësisht. Për të ruajtur mjedisin natyror për gjeneratat e ardhshme, qeveria vendosi përfundimisht të miratojë skemën e Rrugës së Ujit. Guzhao Highëay Link është autostradë që lidh Xingshan County me Yiba Highway, me shpejtësi rreth 60km/h. 

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.