Gogle translate feston 10- vjetorin

Gogle translate feston 10- vjetorin

126
SHPËRNDAJE

Gjysëm milionë përdorues në të gjithë botën, 100 miliardë fjalë të përkthyera në ditë. Me këto shifra Google Translate, shërbimi i përkthimit online i Google, feston vitin e 10-të të tij.

Objektivi, shpjegon kompania kaliforniane në blogune saj, ‘ishte të hiqeshin barrierat gjuhësore dhe ta bënim botën më të aksesueshëm nga të gjithë. Që atëherë jemi rritur. Nga tre gjuhë fillimisht, janë bërë 103 dhe nga qindra përdorues kemi kaluar në qindra miliona”.

Kërkesat për përkthim reflektojnë tendencën e aktualitetit: për shembull vitin e kaluar Google tha se fjala më e kërkuar për përkthim ishte ‘selfie’, ndërsa javën e kaluar, me vdekjen tagjike të Prince, është kërkuar përkthimi i frazës “purple rain”.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.