Avioni me energji diellore,  62 ore fluturim pa u ndalur mbi “Paqesor”

Avioni me energji diellore,  62 ore fluturim pa u ndalur mbi “Paqesor”

345
SHPËRNDAJE

Një avion me energji diellore ka përfunduar me sukses fluturimin mbi Oqeanit Paqësor pas 62-orë fluturimi non-stop . Piloti Betrand Piccard zbarkoi me aeroplanin e tij “Solar Impulse 2” jashtë San Franciskos , we shenoi edhe fazën e fundit të udhëtimit të tij nëpër botë.Avioni u nis nga Abu Dhabi në mars të vitit të kaluar dhe ka bërë ndalesa në Oman, Mianmar, Kina dhe Japonia. Por fluturimi mbi Oqeanin Paqesor ishte pjesa më e rrezikshme e udhëtimit për shkak të mungesës së vendeve për të bërë një ulje në rast emergjence.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.