Pas 3- vjetesh monedha 500 euroshe del nga qarkullimi

Pas 3- vjetesh monedha 500 euroshe del nga qarkullimi

133
SHPËRNDAJE

Prerja më e madhe e euros do të dalë nga qarkullimi. Prerja prej 500 eurosh nuk do të jetë më në qarkullim duke filluar nga viti 2018. Vendimi është marrë nga Këshilli drejtues i Bankës Qendrore Europiane.

BQE e ka marrë një vendim të tillë me qëllim që të luftojë aktivitetet kriminale, riciklimin dhe evazionin fiskal.

Kartëmonedha ngjyrë vjollcë është prerja më e madhe e monedhës së bashkuar evropiane. Si e tillë, ajo mund të jetë një instrument i fuqishëm në duart e organizatave kriminale për aktivitete të jashtëligjshme, një shqetësim i ngritur disa herë ky nga vetë numri një i BQE-së, Mario Draghi

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.