Ministri saudit i Naftës shkarkohet me dekret mbretëror

Ministri saudit i Naftës shkarkohet me dekret mbretëror

62
SHPËRNDAJE

Nouaimi u zëvendësua nga Khaled al-Faleh, që u emërua ministër i Energjisë, Industrisë dhe Burimeve Minerale, sipas vendimit të mbretit Salmane i cili ka bërë një ripërtëritje të gjerë të qeverisë së tij.

Shkarkimi i Nouaimi, në këtë pozicion që prej vitit 1995, vjen në një moment që Arabia Saudite, eksportuesi i parë botëror i naftës, po ndjek prej dy vitesh një politikë të prodhimit të naftës që ka sjellë një rënie të fuqishme të çmimeve në tregun ndërkombëtar.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.