Dita e lirisë së shtypit ne punimet e Konferencës vjetore të UNESCO-s

Dita e lirisë së shtypit ne punimet e Konferencës vjetore të UNESCO-s

44
SHPËRNDAJE

Sot në Pallatin e famshëm ”Finlandia” u mbajt Sesioni Plenar i Hapjes së Konferencës vjetore të UNESCO-s me temë ”Liria e Shtypit në Botën e Sotme”.

Në të marrin pjesë përfaqësues nga më se 100 shtete – më se 1.100 gazetarë, studjues, politikanë si edhe studentë të medias dhe arteve të bukura. Shqipëria dhe Kosova janë përfaqësuar secila me nga tre gazetarë të rangjeve të larta.

250 vjet më parë, ishte pikërisht iluministi i famshëm finlandez Anders Chydenius (1729-1803), që doli në mbrojtje të çështjes së Lirisë së Fjalës dhe të Besimit Fetar, duke çuar deri në miratimin e Kartës së të Drejtës së Fjalës në Suedinë e at’hershme, nën administrimin e së cilës ishte edhe Finlanda deri më 1810.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.