DEA amerikane: Kokaina e biznesmenit nga Fieri përpunohej në Shqipëri dhe Kosovë

DEA amerikane: Kokaina e biznesmenit nga Fieri përpunohej në Shqipëri dhe Kosovë

360
SHPËRNDAJE

Autoritetet greke dhe DEA amerikane e stacionuar në Athinë vazhdojnë hetimet për rrjetin e kokainës që drejtohej nga një biznesmen shqiptar.

Gazeta greke “I Efimerida” ka publikuar dokumente të dëshmive dhe të provave të mbledhura për këtë organizatë. Sipas kësaj gazete, “truri” i trafikut të kokainës është biznesmeni shqiptar Arian S., 54 – vjeç. Ai është nga Fieri dhe jeton në një vilë në Kavuri, zonë në periferi të Athinës.

Arian S. është biznesmen në fushën e tregtimit të gazit natyror dhe karburantit. Më parë, emri i tij ka qenë i përfshirë në një tjetër rast të trafikut të drogës në Spanjë dhe në Itali, por ka mundur të shpëtojë dhe asnjëherë nuk është dënuar, thotë gazeta “I Efimerida”.

Sipas të dhënave të autoriteteve greke, drejtuesit e kësaj organizate kishin kontakt të drejtpërdrejtë me një kartel droge në Kolumbi, ku dhe merrnin kokainën.

Nga Amerika Latine, kokaina dërgohej në Ballkan. Përpunimi bëhej në Shqipëri dhe në Kosovë dhe më pas trafikohej në zonën e Trikallas. Këtu hynte në lojë biznesmeni grek Sakis Karatzounis, edhe ky i arrestuar, i cili kishte për detyrë të magazinonte drogën që sillnin shqiptarët. Pas kësaj, kokaina transportohej për në Athinë dhe në Mikonos, ku shitej për klientët VIP dhe 1 gr kapte vlerën e 100 Eurove.

Biznesmeni Arian S. dhe 4 shqiptarë të tjerë së bashku me sipërmarrësin grek ndodhen tashmë në duart e autoriteteve greke. Biznesmeni Sakis Karatzounis ka pranuar përfshirjen në këtë rrjet dhe ka thënë para hetuesve se 6 muaj më parë u kontaktua nga Arian S. Më pas, ky i fundit i kërkoi të ruante një sasi droge në depon e shtëpisë së tij, biznesmeni grek tha se nuk kishte dijeni që ishte kokainë.

DEA amerikane kishte marrë informacione se një sasi kokaine ishte nisur nga Kolumbia drejt Ballkanit nën logon e “Playboy” dhe zbuloi se të përfshirë ishin shqiptarë dhe grekë. Gjatë aksionit antidrogë të zhvilluar më 7 Qershor, autoritetet greke sekuestruan 20 kg kokainë në zonën e Trikallas. Ndërkohë, mediat greke nuk kanë publikuar ende asnjë dëshmi në polici të biznesmenit shqiptar. /Tv Klan/

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.