Arabia Saudite dhe Egjipti bashkepunejne per uren mbi detin e Kuq

Arabia Saudite dhe Egjipti bashkepunejne per uren mbi detin e Kuq

43
SHPËRNDAJE

Mbreti Salman ka thene në një deklaratë se ura do të rriste tregtinë midis dy vendeve aleate.
Ai e bëri njoftimin gjatë ditës së dytë të vizitës së tij në kryeqytetin egjiptian, Kajro.
Presidenti egjiptian Abdul-Fattah tha se ura do të marrë emrin e mbretit saudit.

Presidenti është një aleat i ngushtë i qeverisë saudite.
“Unë u pajtova me vëllain tim presidentin dhe Shkëlqesine e tij Abdul-Fattah al-Sisi për të ndërtuar një urë që lidh të dy vendet”, tha mbreti.
“Ky eshte nje hap historik për të lidhur dy kontinentet, Afrikën me Azisë, është një transformim cilësor që do të rrisë tregtinë midis dy kontinenteve në nivele të papara”, shtoi ai.
Një urë mbi Detin e Kuq qe lidh të dy vendet është propozuar disa herë më parë, por nuk ka arritur të bëhet një realitet.
Vlerësimet e mëparshme për projektin e urës kane patur një kosto prej rreth 3-4 miliarde dollare, por ende asnjë informacion nuk eshte lëshuar për planinet e metejshme.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.