613 kg kokainë/Rama: Më kanë quajtur edhe pederast, por këtu e bëjnë...

613 kg kokainë/Rama: Më kanë quajtur edhe pederast, por këtu e bëjnë priftin me barrë…

112
SHPËRNDAJE

I ftuar ne emisionin “studio e hapur ” e gazetares Eni Vasili ,kryeministri Edi Rama ka bërë një analogji mes sasisë së kokainës të kapur në Durrës dhe asaj të kapur në vendet e Bashkimit Europian.

Rama tha se kokainë është kapur edhe në Francë, Britani, Gjermani, Itali, Spanjë, por askund nuk del opozita dhe të akuzojë Kryeministrat apo kancelarët e këtyre vendeve apo familjarë të tyre.

Rama është pyetur për akuzat në lidhje me 613 kg kokainë të artikuluara nga opozita, për garancinë që i është dhënë për sjelljen e drogës nga Kolumbia në Shqipëri.

“Akuza të tilla mund t’i bëjnë vetëm njerëzit pa atdhe, po në Shqipëri e bëjnë priftin me barrë.

Se çfarë peshku është ky pronari i kompanisë së bananeve, është peshk apo bretkosë, do e përcaktojë hetimi?

Po të ishte kaq kollaj kapja e personave të përfshirë në trafikun e drogës, atëherë s’do të kishte luftë me drogën dhe trafikantët. Kjo është një luftë që zhvillohet përditë, përditë, përditë”, tha Rama.

Sipas tij, ne do e luftojmë krimin, drogën dhe do vendosim drejtësinë në këtë vend, pavarësisht streseve që i krijohen familjarëve tanë.

“Do i shkoj deri në fund kësaj pune, se unë e dua Shqipërinë. Unë nuk i ndahem këtyre derisa njerëzit të më duan. Çfarë s’kanë thënë për mua, nga pederast, drogaxhi, overdozë”, tha Rama.

Si asnjëherë më parë ndoshta, kryeministri Edi Rama është shfaqur tepër i prekur sot kur ka prekur një temë delikate që ishin akuzat personale të ish-kryeministrit Berisha ndaj tij. Ai kujtoi akuzat e Berishës mbi atësinë e djalit të tij të madh Gregut dhe tha se e kishte gjetur të birin poshtë krevatit të tmerruar e nuk pranonte të dilte që atje.

Me sytë e mbushur, Rama nuk i ka mbajtur emocionet teksa tha se do ta luftojë krimin me gjithë shqetësimet që iu shkaktohen familjarëve. Kryeministrit i është dashur të pijë ujë pas rrëfimit të ndjerë për atë që kishte kaluar familja e tij që të rinisë të flasë për politikën.

“Ne do ta luftojmë krimin dhe drogën, me gjithë shqetësimet që iu shkaktohen familjarëve tanë dhe shqiptarëve të ndershëm me këto maskarada”, tha Rama.

Vasili: Kur thoni familjarët çfarë keni parasysh?

Rama: Kam parasysh djalin tim, që ishte fëmijë kur dola në fushatë elektorale dhe tha ky (Berisha në ekran) që ka akuzuar babain e vet për atësinë e të birit.Kam parë djalin tim të tmerruar, që nuk dilte nga poshtë krevatit. Akuzat…overdozë, overdozë. Do t’i shkoj deri në fund kësaj pune, sepse unë e dua Shqipërinë. Unë nuk i ndahem këtyre deri sa njerëzit të më besojnë.

Vasili: E keni biseduar me Gregun më pas?

Rama: S’kam pasur kohë sepse kanë vazhduar të tjera, e të tjera. Thjesht janë vetëm sakrifica dhe as nuk i qahem njeri dhe s’ia kërkoj njeriu. Po ju them pse jam unë këtu. Është e pamundur që ky vend të bëhet normal. Mos ki frikë, shife se ai të do ty (I drejtohet Eni Vasilit që moderatorja të shihte foton e Berishës në sfond).

Vasili: Edhe juve ju do…

Rama: E di e di. Vasili: Doja të dija nëse po bëni përpjekje për të ruajtur Zahon Rama: Ç’hyn Zaho këtu? Lëre atë se i del gogoli pastaj.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.