“Të ndalojë menjëherë sulmin”/ Rusia bllokon rezolutën e SHBA-së dhe Shqipërisë në...

“Të ndalojë menjëherë sulmin”/ Rusia bllokon rezolutën e SHBA-së dhe Shqipërisë në OKB për Ukrainën

266
SHPËRNDAJE

Rusia vuri veton ndaj një rezolute të Këshillit të Sigurimit të OKB-së të premten, sipas të cilës, është kërkuar që Moska të ndalojë menjëherë sulmin e saj ndaj Ukrainës dhe të tërheqë të gjitha trupat.

Njëmbëdhjetë nga 15 anëtarët e këshillit votuan për rezolutën, e cila u hartua nga Shtetet e Bashkuara dhe Shqipëria. Kina, India dhe Emiratet e Bashkuara Arabe abstenuan.

Dështimi i rezolutës hap rrugën që mbështetësit të bëjnë thirrje për një votim të shpejtë për një rezolutë të ngjashme në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së prej 193 anëtarësh, ku nuk ka veto.

S'KA KOMENTE