ARTIKUJT E FUNDIT

Reagon ambasada ruse pas debimit te diplomatit rus

Ministria e Jashtme shqiptare njoftoi ditën e djeshme se ka shpallur person të padëshiruar dhe ka kërkuar largimin brenda 72 orësh, të Sekretarit të Dytë të ambasadës ruse në Tiranë Alexey Krivosheev, për shkak të mosrespektimit të rregullave Anti COVID të vendosura nga qeveria shqiptare.

Në lidhje me këtë lajm ka reaguar zyrtarisht dhe ambasada ruse në Tiranë, e cila përmes një postimi në facebook e quan befasues argumentimin që bëhet për shpalljen non-grata të diplomatit.

Njoftimi i plotë: Komenti i ambasadës ruse në lidhje me njoftimin e diplomatit rus ′′ persona non grata”
Besojmë vendimin e autoriteteve shqiptare për dëbimin e diplomatit rus. Më befason edhe përmbajtja e deklaratës përkatëse të Ministrisë së Jashtme të Shqipërisë për shtypin.

Në kundërshtim me deklaratat e Ministrisë, emri i Alexei Krivoshev nuk është përmendur asnjëherë gjatë kontakteve mes ambasadës ruse dhe ministrisë së Jashtme të Shqipërisë. Për herë të parë dhe të fundit, u shfaq në verbalin e Ministrisë së Jashtme të Shqipërisë, datë 20.01.2021, sipas të cilit z. Krivoshev u shpall person ′′ non grata “. Në të njëjtën kohë, asnjë provë për shkelje të masave anti-Covid të marra në Shqipëri, nuk ishte.

Më parë, në korrik 2020, në takimin e Ambasadorit me aktingminindel Albania G. Çështja e pretendimeve, meqë ra fjala, u ngrit, gjithashtu shumë e përfolur, me sjelljen e një diplomati krejtësisht tjetër. Atëherë kur z. Ambasadori premtoi se do të merret me këtë çështje, e cila u krye. Asnjë koment nuk u mor më kundër punonjëses së thënë, dhe ai u largua në mënyrë të sigurt nga vendi disa muaj më vonë, duke përfunduar udhëtimin e tij të biznesit.

Sa i përket z. Krivoshev, pas fillimit të nëntorit 2020 u diagnostikua me COVID-19, ishte nën protokoll mjekësor për dy javë vetë-izolim me familjen, duke vëzhguar rreptësisht karantinimin e përshkruar, dhe shkoi në punë vetëm pasi kaloi dy teste negative. Ai nuk kishte asnjë kontakt të jashtëm, përveç vizitës në mjediset mjekësore për të kaluar testin pozitiv.

Ne besojmë se akuzat e ngritura ndaj tij janë pa baza dhe janë fiktive. Kundër sfondit të këtij sigurimi të palës shqiptare, dyshohet dëshira për zhvillimin e marrëdhënieve miqësore.

Gjithashtu theksojmë se, në përputhje me praktikën diplomatike ndërkombëtare, emrat e oficerëve të diplomacisë non grata nuk raportohen për publikun, siç janë konstituuar nga detyrimet e vendit pritës për të garantuar sigurinë personale të diplomatëve dhe familjarëve të tyre. Nëse lëshohen emrat, atëherë kjo bëhet pasi punonjësi të largohet nga vendi pritës.

Ushtarët grekë kërcejnë me këngën e reperit të njohur shqiptar

Kënga “Freestyle” është pëlqyer shumë dhe shumë njerëz po shpërndajnë video në “Tik Tok” duke kërcyer nën ritmet e kësaj kënge.

Një video të tillë e kanë bërë edhe tre ushtarë grekë, të cilët kanë kërcyer me këngën e “Don Xhonit” dhe e kanë postuar atë në rrjetet sociale.

Ushtarët dallohen që janë të veshur me uniformën greke dhe kanë performuar këngën e famshme të reperit shqiptar. 

Rama i kerkon inxhinierit turk, spitalin të ndërtuar para zgjedhjeve

Kreu i qeverisë Edi Rama ka mbërritur për herë të tretë në dhjetë ditë në Fier, ku ka nisur puna në kantier për ndërtimin e spitalit të ri rajonal, një investim i qeverisë turke, dhe që do të menaxhohet po ashtu në muajt e parë nga drejtues jo shqiptar.

Rama shoqërohej në këtë takim nga ministret Belinda Balluku Ogerta Manastirliu, ndërkohë që nuk harroi ti kujtonte inxhinierëve turk kohën se kur duhet të përfundojë spitali, pikërisht në muajin e zgjedhjeve, Prill, ku do tiu kërkojë shqiptarëve mandatin e tretë qeverisës.

 “3 muaj janë, s’ka kohë më të shpejtë të mundshme, 3 muaj janë”, tha Rama. “Ne do ta bëjmë sa më shpejt, jemi në dijeni të pozicionit që kemi dhe presionit që kemi”, u shpreh inxhinieri turk nga ana e tij.

Nga ana tjetër kryeministri kërkoi që familjet që janë shpronësuar nga toka ku do të ndërtohen ambientet e reja të nisin punën në kantier bazuar në aftësitë që ata kanë. Në këtë mënyrë Rama sheshon dhe pakënaqësitë që ata kishin për shpronësimin e tokës, dhe marrjen e saj për ndërtimin e spitalit, sa kohë që punimi i tokës ishte burim të ardhurash.

“Unë kam një kërkesë që atyre familjeve që janë shpronësuar me mirëkuptim duhet t’i takosh dhe që nga ai zotëria që unë fola atë ditë t’i ofroni mundësinë që të punojnë këtu, në çfarëdo lloj pozicioni që ata mund të punojnë, duke pasur parasysh aftësitë dhe nevojën e tyre për të qenë të punësuar këtu. Që nga roje kantieri, teknikë, punëtorë se nuk e di çfarë aftësish kanë”, tha Rama.

Ministrja Balluku tha se deri të hënën, në kantierin e spitalit të ri të Fierit do të përfshihen 200 punonjës dhe 20 inxhinierë. Por deri në përfundim të procesit, pritet që të punësohen gjithsej 1200 punonjës. Balluku tha se punimet janë brenda afateve edhe për shkak të bashkëpunimit me të gjitha institucionet.

Ambasadorja amerikane paralajmeron partite politike qe te kontrollojne kandidatet

Gfgff

Ambasadorja amerikane në Shqipëri, Yuri Kim ka ripublikuar deklaratën e 22 korrikut 2020 kur i bënte thirrje partive politike që të kontrollojnë kandidatët e tyre.

Znj.Kim thotë se nëse është ky paralajmërim i vlefshëm ende apo jo, atëhere ajo citon të nominuarin e Biden për Sekretar të Shtetit, Tony Blinken.

“Ne duam të lartësojmë punën në luftimin e korrupsionit”- ka thënë Blinken sipas znj.Kim në Senat.

STATUSI NGA YURI KIM

Nëse doni të dini nëse ky paralajmërim mbetet i vlefshëm, kjo është ajo që Tony Blinken, i nominuari i Pres Biden për Sekretar i Shtetit, tha në seancën e tij 1/19 para Senatit: “Ne duam të lartësojmë punën në luftimin e korrupsionit”.

Paralajmërim: Ndërsa partitë përgatiten për zgjedhjet, udhëheqësit do të mbajnë përgjegjësi për ata që garojnë nën flamurin e tyre. Ju lutemi kontrolloni kandidatët tuaj – mos fyeni votuesit, mos minoni demokracinë, mos promovoni korrupsionin.

Greqia shtyn masat anti-covid per kalimin,Kapshtica e mbyllur deri më 8 shkurt

Greqia ka vendosur të shtyjë afatin e bllokimit të Pikës Kufitare të Kapshticë deri më 8 shkurt të këtij viti, për shkak të situatës së krijuar nga pandemia e koronavirusit.

Lajmi bëhet i ditur nga policia shqiptare, e cila njofoton se deri më 8 shkurt dalja nga Greqia dhe hyrja drejt vendit tonë, do të jetë e lejuar nga ora 06:00 deri në orën 22:00, vetëm për këmbësorët dhe mjetet e tonazhit të rëndë (kamiona mallrash).

Njoftimi i plotë:

Drejtoria Vendore e Kufirit dhe Migracionit Korçë.
Stacioni i Policisë Kufitare Kapshticë:
Autoritetet e Policisë Greke, në vijim të masave të marra nga qeveria greke mbi përballimin e situatës së krijuar për shkak të pandemisë COVID-19, kanë njoftuar palën shqiptare për shtyrjen e afatit të bllokimit të Pikës së Kalimit Kufitar Kapshticë, deri në datën 08.02.2021.
Sqarojmë se deri në këtë datë, dalja nga Shqipëria dhe hyrja drejt Greqisë nëpërmjet kësaj pike kalimi, vijon të jetë e mbyllur.
Ndërsa dalja nga Greqia dhe hyrja drejt vendit tonë, do të jetë e lejuar nga ora 06:00 deri në orën 22:00, vetëm për këmbësorët dhe mjetet e tonazhit të rëndë (kamiona mallrash). Mjetet si autobusa, taksi, apo çdo mjet tjetër i transportit të pasagjerëve, nuk do të lejohet të kalojë.
Duke ju falenderuar për mirëkuptimin.

Greqia ka vendosur të shtyjë afatin e bllokimit të Pikës Kufitare të Kapshticë deri më 8 shkurt të këtij viti, për shkak të situatës së krijuar nga pandemia e koronavirusit.

Lajmi bëhet i ditur nga policia shqiptare, e cila njofoton se deri më 8 shkurt dalja nga Greqia dhe hyrja drejt vendit tonë, do të jetë e lejuar nga ora 06:00 deri në orën 22:00, vetëm për këmbësorët dhe mjetet e tonazhit të rëndë (kamiona mallrash).

Njoftimi i plotë:

Drejtoria Vendore e Kufirit dhe Migracionit Korçë.
Stacioni i Policisë Kufitare Kapshticë:
Autoritetet e Policisë Greke, në vijim të masave të marra nga qeveria greke mbi përballimin e situatës së krijuar për shkak të pandemisë COVID-19, kanë njoftuar palën shqiptare për shtyrjen e afatit të bllokimit të Pikës së Kalimit Kufitar Kapshticë, deri në datën 08.02.2021.
Sqarojmë se deri në këtë datë, dalja nga Shqipëria dhe hyrja drejt Greqisë nëpërmjet kësaj pike kalimi, vijon të jetë e mbyllur.
Ndërsa dalja nga Greqia dhe hyrja drejt vendit tonë, do të jetë e lejuar nga ora 06:00 deri në orën 22:00, vetëm për këmbësorët dhe mjetet e tonazhit të rëndë (kamiona mallrash). Mjetet si autobusa, taksi, apo çdo mjet tjetër i transportit të pasagjerëve, nuk do të lejohet të kalojë.
Duke ju falenderuar për mirëkuptimin.

Kryeministri Rama perseri ne Fier per te inspektuar ndertimin e spitalit te ri

Kryeministri Edi Rama brenda nje periudhe te shkurter kohore inspekton perseri në këto momente nisjen e punimeve për ndërtimin e spitalit Rajonal të Fierit ne Mbrostar Ferko
Vetem disa dite pasi kompania turke ka stacionuar mjetet për fillimin e projektit në truallin e caktuar në Fier, Rama duket se po shkon për të parë vetë se a do të fitohet basti i vendosur në Ankara me Presidentin Erdogan, për ndërtimin e spitalit në vetëm tre muaj.

Vizita e para disa ditëve e Ramës në truallin ku do të ndërtohet spitali u prit me protesta nga ana e pronarëve të tokës, por ditën e sotme ajo që bie në sy është mungesa e tyre të cilët me sa duket do të kenë rënë në kompromis me qeverinë shqiptare përshprobesimin e tokes bujqesore

 vetëm javën e shkuar kryeministri, Edi Rama, sëbashku me ambasadorin e Turqisë në Tiranë, Murat Ahmet Yörük, ministren e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Social, Ogerta Manastirliu, kryetarin e delegacionit të Ministrisë turke të Shëndetësisë, Arif Çetin, përfaqësuesin e kompanisë YDA Group që do të realizojë punimet, Hüseyin Arslan dhe zyrtarë të tjerë, vizituan vendin ku është planifikuar të ndërtohet spitali rajonal i Fierit.

Skandal në Itali, mjekëve dhe infermierëve u është injektuar ujë fiziologjik në vend të vaksinës

Një skandal i vërtetë është publikuar nga mediat italiane, ku thuhet se në spitalin Rovereto, punonjësve shëndetësor i kanë injektuar ujë fiziologjik (serum) në vend të vaksinës kundër Covid-19.

Ngjarja mund të ketë përfshirë 5 ose 6 persona, por nuk dihet konkretisht se sa mjekë dhe infermierë kanë marrë dozën e parë të vaksinës dhe kujt i është injektuar uji fiziologjik. Për ti dhënë një përgjigje kësaj situate, të gjithë punonjësit shëndetësor do të duhet të bëjnë testin serologjik, shkruajnë mediat italiane.

Të gjithë personat që janë vaksinuar atë ditë kanë marrë një telefonatë për të bërë testin e antitrupave. Në këtë mënyrë, do të kuptojnë se cfarë ka ndodhur me vaksinën dhe nëse ata kanë fituar imunitet prej saj.

Mediat lokale janë përpjekur që të kontaktojnë me kompaninë e shëndetësisë për të mësuar se çfarë ka ndodhur, por nuk kanë asnjë informacion. Sipas Il Dolomiti, ngjarja ka ndodhur më 15 Janar, po mbetet e paqartë nëse është përsëritur ditë të tjera.

Nuk dihet ende nëse autoritetet do të hetojnë për këtë skandal dhe për ngatërrimin e dozave të vaksinës kundër Covid-19 me ujin fiziologjik. 

Shpallja “Non Grata” e diplomatit/ Reagimi i ashpër i Rusisë: Do të përgjigjemi shumë shpejt

Ministria e jashtme e Rusisë u zotua të premten të hakmerret ndaj Shqipërisë për dëbimin e një diplomati rus, një veprim që tha se kishte për qëllim dëmtimin e marrëdhënieve dypalëshe, shkruan “Reuters”.

Ky lajm vjen një ditë pasi qeveria shqiptare vendosi të shpallë non grata një diplomat rus, i cili u urdhërua të largohej nga Shqipëria të enjten për shkak se shkeli rregullat e pandemisë. Mediat në Rusi e kanë cilësuar një lëvizje jo miqësore dëbimin e diplomatit rus Aleksei Krivosheev, nga Tirana.

“E parë si një provokim që synon dëmtimin e lidhjeve dypalëshe” tha të Premten Zëvendës Ministri i Jashtëm rus Alexander Grushko.

“Na vjen keq shumë, pasi ky është padyshim një provokim që synon marrëdhëniet ruso-shqiptare. Sigurisht, ky hap jo miqësor nuk do të mbetet pa përgjigje,” tha Grushko.

Diplomati rus Alexey Krivosheev është shpallur person “Non Grata” nga Shqipëria pasi ka shkelur rregullat kundër koronavirusit. Në një njoftim të MEPJ, thuhet se ka vetëm 72 orë kohë për tu larguar nga vendi ynë.