Takimi Merkel-Macron-Putin i hap rrugë përdorimit dhe prodhimit të ‘Sputnik V’ në...

Takimi Merkel-Macron-Putin i hap rrugë përdorimit dhe prodhimit të ‘Sputnik V’ në Evropë

126
SHPËRNDAJE

Presidenti francez Emmanuel Macron dhe kancelarja gjermane Angela Merkel biseduan me Moskën në lidhje me përdorimin e mundshëm të vaksinës Sputnik V të bërë nga Rusia, sipas deklaratave të lëshuara nga të dy qeveritë.

Në një videokonferencë të përbashkët të Martën, udhëheqësit diskutuan me Presidentin rus Vladimir Putin mbi “bashkëpunimin e mundshëm mbi vaksinat, në varësi të progresit të rishikimit të vaksinës Sputnik V, e cila aktualisht është duke u zhvilluar në Agjencinë Evropiane të Barnave”, sipas Francezëve qeveria.

“Ky rishikim do të bazohet në të njëjtat standarde që EMA zbaton për secilën vaksinë,” shtoi ai.

Vaksina ruse është pritur me dyshim midis udhëheqësve evropianë, duke përfshirë presidenten e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, e cili muajin e kaluar i bëri thirrje Rusisë të shpjegonte pse po ofronte të eksportonte miliona doza ndërsa ishte prapa në fushatën e saj të vaksinimit.

Por ndërsa mungesat e shpërndarjes së vaksinave vazhdojnë të vonojnë përhapjen evropiane, disa vende janë kthyer drejt Moskës për të kompensuar ndryshimin. Austria të martën tha se ishte në bisedime për të blerë 1 milion doza të Sputnik V nga Rusia. Hungaria dhe Sllovakia  kanë filluar të marrin doza të vaksinës pa pritur regjistrimin e EMA.

Në fillim të këtij muaji, Fondi Rus i Investimeve Direkte nënshkroi një marrëveshje në Itali për të prodhuar vaksinat në një vend pranë Milanos duke filluar në korrik, marrëveshja e saj e parë e prodhimit në Evropë.

Llogaria e vaksinës ruse në Twitter pretendoi se thirrja e së martës ishte e suksesshme, duke thënë “Së bashku ne jemi më të fortë!”

S'KA KOMENTE