Sulmi me kallashnikovë ndaj Top Channel/ Reagon AMA: Goditje ndaj demokracisë, lirisë...

Sulmi me kallashnikovë ndaj Top Channel/ Reagon AMA: Goditje ndaj demokracisë, lirisë së fjalës dhe mendimit

222
SHPËRNDAJE

Reagimi i AMA-s:

Ngjarja e mesnatës së kaluar, kur godina e televizionit Top Channel ishte objekt një sulmi me armë zjarri, me pasojë humbjen e jetës së një punonjësi të sigurisë, po përcillet me shumë shqetësim nga Autoriteti i Mediave Audiovizive. Goditja e një mjedisi mediatik është një goditje ndaj demokracisë, ndaj lirisë së fjalës dhe mendimit.

AMA shpreh ngushëllimet për familjen e punonjësit që humbi jetën nga ky agresion i papranueshëm dhe qëndron në krah të të gjithë ekipit të televizionit në këto momente të vështira.

AMA kërkon nga institucionet ligjzbatuese që të përparojnë me shpejtësi për ndriçimin sa më pare të rrethanave dhe autorët të vihen para përgjegjësisë ligjore.

S'KA KOMENTE