Strehoi qindra afganë, gazetari i “NY Times” i tregoi botës pritjen shqiptare...

Strehoi qindra afganë, gazetari i “NY Times” i tregoi botës pritjen shqiptare nga “Prestige Resort”

213
SHPËRNDAJE

“Prestige Resort” që prej dy ditësh është kthyer në fokus të zhvillimeve të ditës për shkak të një operacioni të paligjshëm që ka shkatërruar ambientet e jashtme, ka pritur qindra banorë të strehuar pas tërmetit të 26 nëntorit 2019 dhe po ashtu vitin e kaluar afganët që ikën nga talebanët dhe u strehuan në Shqipëri.

Dëshmitë vijnë nga vetë punonjësit, por jo vetëm. New York Times do t’i tregonte gjithë botës pritjen shqiptarë për afganët përmes “Prestige Resort”.

Gazetari i NY Times ka qëndruar po ashtu disa ditë, ku ka folur për shtetasit afganë për pritjen që iu bë nga ky resort, që i dha Shqipërisë meritat e humanizmit të treguar nga qeveria shqiptare.

Madje kryeministri Edi Rama i ka vizituar vetë afganët dhe ka shpërndarë dhurata në ambientet e këtij resorti për fëmijët.

S'KA KOMENTE