Rumania, favorite ndaj kombtares tone

Rumania, favorite ndaj kombtares tone

79
SHPËRNDAJE

Kombëtarja shqiptare ka statistika aspak të mira as ndaj kundërshtarit të radhës, Rumanisë. Kuqezinjtë tanë nuk fitojnë ndaj rumunëve prej 68 vitesh.

Në 8 ndeshje ndaj tyre, kemi humbur 6 dhe barazuar vetëm dy.

Sfida e parë daton në vitin 1972 në Bukuresht, teksa humbëm 2-0. Rumunët na mundën edhe në vitin 1973, por me një rezultat më të thellë 1-3 në Tiranë.

Ndaj rumunëve u përballëm dy herë në vitin 1987, teksa humbëm të dy ndeshjet 0-1 dhe 5-1. Në 2006, Rumania na mposhti 2-0 në Tiranë, ndërkohë që një vit më pas do ta shkatërronte 6-1.

Dy barazimet e vetme ndaj rumunëve i kemi marrë në vitin 2010 dhe 2011, të dyja me të njëjtën rezultat 1-1.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.