Notarja Rachele Bruni, e para në boten e sportit italian që pranon…homoseksualitetin...

Notarja Rachele Bruni, e para në boten e sportit italian që pranon…homoseksualitetin e saj

78
SHPËRNDAJE

Notarja italiane Rachele Bruni ia ka dedikuar medaljen e saj te argjende shoqes se saj, nje gjest i vleresuar si i pari ne boten e sportit italian.

Notarja 25-vjecare fitoi te henen medaljen e argjende ne garen 10 km stil i lire ne Rio 2016, duke ia dedikuar fitoren familjes, trajneres dhe shoqes se saj, Diletta Faina.

Per mediat italiane dhe shoqatat e mbrojtjes se te drejtave te homoseksualeve, ky eshte rasti i pare ne Itali dhe nje moment krucial per kete vend.

Raquele Bruni deklaroi per gazeten La Republica se “Une gjithnje e kam pranuar natyrisht homoselsualitetin tim. Por, nuk e kam deklaruar publikisht pasi nuk do me besonin. Prindet e mij, te afermit, notaret me te cilet stervitem, te gjithe”.

Per Arcigay, shoqata kryesore italiane e mbrojtjes te te drejtave  te homoseksualeve, mesazhi i Rachele Bruni eshte “nje force e pabesueshme”. “Kjo tregon se vendi yne ka perparuar”, theksoi presidenti i saj, Gabriele Piazzoni, i cili shpreson qe kjo gje te ndodhe edhe per sportet e tjera, duke nisur nga futbolli”.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.