FIFA emëron për herë të parë si Sekretare të Përgjithshme një femër

FIFA emëron për herë të parë si Sekretare të Përgjithshme një femër

39
SHPËRNDAJE

Kongresi i FIFA ka shënuar një risi gjatë punimeve të mëngjesit të sotëm, teksa ka zgjedhur të parën Sekretare të Përgjithshme femër në historinë e organizmit më të lartë drejtues të futbollit botëror. Senegalezja Fatma Samba Diouf Samoura do të pasojë në këtë post ish sekretarin Jerome Valcke, i cili u pezullua nga të gjitha aktivitetet e futbollit për 12 vite, pas skandalit të korrupsionit që goditi FIFAn muajt e fundit, si pasojë e të cilit dha dorëheqjen edhe kreu i saj Sepp Blatter.

Samoura, 54 vjeçare, ka punuar për rreth 21 vite në Kombet e Bashkuara, ndërsa do të nisë zyrtarisht punën në organizmin qeverisës të futbollit botëror në muajin qershor. “Është diçka thelbësore, që FIFA të përfshirë perspektiva të reja në radhët e saj, pasi po përpiqemi të rikthejmë besimin dhe të rindërtojmë organizatën tonë”, tha presidenti aktual i FIFAs, Gianni Infantino.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.