Euro 2016: Rekordet e Kampionateve Evropiane

Euro 2016: Rekordet e Kampionateve Evropiane

44
SHPËRNDAJE

Rekordet e Kampionateve Evropiane, para edicionit 2016, jane:

+ REKORDET: Tituj:

3: Spanja (1964, 2008, 2012) dhe Gjermania (edhe RFGJ) (1972, 1980, 1996)

Finale te humbura:

3: Gjermania (edhe RFGJ) dhe BRSS

Finale me me shume gola: Spanje – Itali 4-0 (2012)

Ndeshje me me shume gola: Jugosllavi – France 5-4 (gjysmefinale 1960)

Faze finale me me shume gola: 85 ne  31 ndeshje, mesatarisht 2,74 per ndeshje  (2000)

Kombi me me shume gola ne faze finale: Franca, 14 gola ne 5 ndeshje (1984)

Kombi me me pak hola ne nje faze finale, me 1 gol te pesuar: Spanja ne 6 ndeshje (2012),Italia ne 4 ndeshje (1980), Norvegjia ne 3 ndeshje (2000)

Goli me i shpejte: Rusi Dmitri Kirichenko ndaj Greqise ne grupe ne 2004: 68 sekonda.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.