Apolonia e famshme e viteve 80- 90

Apolonia e famshme e viteve 80- 90

1295
SHPËRNDAJE

Klubi Futbollistik Apolonia është një klub shqiptar i qytetit të Fierit.

Apolonia është krijuar në vitin 1925 me emrin KS Apolonia si një klub shumë-sportesh. Emri i skuadrës vjen nga rrënojat e qytetit të lashtë Apolonia, vendin e të cilit sot e zë qyteti i Fierit.

Nga rrënojat e Apolonisë vjen dhe stema e skuadrës. KS Apolonia debutoi në Superlige në vitin 1945. Në vitin 1992 skuadra ndryshoi emrin në KS Apolonia dhe më vonë futbolli u nda nga pjesa tjetër e klubit shumë sportesh dhe tani mban emrin KF Apolonia Fier.

Arritja më e madhe e KF Apolonia ështe fitimi i Kupës së Shqipërisë në vitin 1998. Përvec këtij trofeu KF Apolonia ka fituar edhe katër herë Kategorinë e Parë. Gjithashtu skuadra ka marrë pjesë dy herë në kupat e Evropës. Ne sezonin 1989/1990, Apolonia u mund në raundin e parë në Kupën UEFA nga AJ Auxerre (France) me rezultatet 0-3 dhe 0-5. Në 1998/1999 pas fitimit të Kupës së Shqipërisë, Apolonia mori pjesë në Kupën e Kupave ku në raundin e parë u eliminua nga KRC Genk me rezultatet 1-5 dhe 0-4.

Njeri prej futbollisteve me te famshem te Apolonise ne keto vite ishte Kujtim Majaci, per nder te tij ne qytetin e Fierit eshte ndertuar dhe kjo veper arti.13153287_10208411499119263_680228739_n_Fotor

Me poshte keni disa foto te rralla te ekipit te Apolonise ne keto vite te sukseshme.

 

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.