Spitali Amerikan ne Fier, keshilla dhe diagnostikime per kancerin e gjirit

Spitali Amerikan ne Fier, keshilla dhe diagnostikime per kancerin e gjirit

130
SHPËRNDAJE

Muaji tetor njihet si muaji kunder kancerit te gjirit, ne te gjithe boten. Per mjekun Obsteter-Gjinekolog Besnik Brahimaj ,jo vetem ky muaj por gjithmon, duhet te kete nje kujdes dhe kontroll te vazhdueshem te grave dhe vajzave, per te kryer vizita tek mjeku kunder kancerit te gjirit dhe llojeve te tjera te kancerit.

Ne spitalin amerikan ne Fier nepermjet aparaturave te kohes, kryen egzaminime specifike, ekografi,mamografi, paptest dhe analiza qe cojne ne zbulimin ne faza te hershme te semundjes ,per ta luftuar dhe shpetuar jeten e grave .

Keshilla e mjekut Brahimaj drejtohet tek te gjitha grate, jo vetem si nje sensibilizim dhe ndergjegjesim por edhe si nje detyrin ne emer te jetes . Kryeni kontrolle te vazhdueshme tek mjeku edhe nese nuk keni shqetesime,pasi kjo semundje eshte e padukshme. Kanceri I gjirit luftohet, nese kapet ne fazat e para te tij.

Kanceri është një sëmundje ku qelizat e trupit shumohen shumë më shpejt sesa normalisht. Kjo rritje e pakontrolluar e numrit të qelizave rezulton në një gjëndër e cila është e njohur si tumor. Këto qeliza abnormale mund të prekin indet dhe organ-et afër tyre dhe mund të përhapen edhe nga enët limfatike në pjesë të tjera të trupit.

https://www.facebook.com/2005929689668804/videos/288771148400507/

S'KA KOMENTE