Zv/Ministrja e Mjedisit ne Fier:Nuk do presim ndertimin e inceneratorit, situata e...

Zv/Ministrja e Mjedisit ne Fier:Nuk do presim ndertimin e inceneratorit, situata e mbetjeve…

402
SHPËRNDAJE

Zvendesministrja e Mjedisit Ornela Cuci nga Fieri ku ka zhvilluar nje takim me ekspert te mjedisit ne rang qarku ka ngritur si problem emergjent situaten mjedisore nga mbetjet urbane.Situata paraqitet alarmante ka thene zv/ministrja .

Nga 88 pika te grumbullimit te depozitimit te mbetjeve urbane  ne te gjithe vendin vetem 3 prej tyre  plotesojne kushtet per te kryer kete funksion ndersa te tjerat nuk plotesojne kushtet per te qene te tille.

Megjithese ne Fier ka nisur inceneratori per te kryer grbullimin dhe perpunimin e mebtjeve urbane nuk mund te presim perfundimin e tij por te kontrollojme nepermjet strukturavw ndotjen ne vend depozitimet ekgzistuese .

Per kete qellim eshte kerkuar te ngrihen grupet e punes qe te kontrolljne kete situate duke filluar nga burimi pra nga shkaktaret  deri ne vend depozitimet ne menyre qe ato mos te perhapen ne mjedis.

Sipas zvendesministres operacioni i madh do te perqendrohet tek shkaktaret e ndotjes Ky eshte operacion qe do tw zhvillohet per 6 muaj. Kemi bere shpesh aksione te pastrojme shqiperine te pastrojme shqiperine por asnjeher nuk kemi goditur shkaktaret.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.