Your Amazing Places, Vlora qyteti me i bukur i Shqiperise

Your Amazing Places, Vlora qyteti me i bukur i Shqiperise

103
SHPËRNDAJE

Padyshim, që Shqipëria është një destinacion turistik i rëndësishëm në Ballkan. Ky vend i vogël ka një vijë bregdetare me gjatësi 450 km, ku shtrihen dy dete të mëdha: Adriatik dhe Jon.

Në këtë artikull do ju prezantoj me qytetin më të bukur ku ju mund të qëndroni. Pra, në qoftë se ju nuk keni qenë ndonjehërë me pushime në Shqipëri, ndoshta Vlora është destinacioni i duhur për ju dhe familjen tuaj.

Ky qytet ndodhet në jugperëndim të Shqipërisë, në brigjet e detit Jon dhe ka portin e dytë më të madh në vend. Ajo është e njohur për faktin se në vitin 1912 aty u shpall pavarësia e Shqipërisë dhe për një kohë të shkurtër ishte kryeqyteti i saj.Vlora është një qendër tregtare e rëndësishme, e njohur edhe për industrinë e zhvilluar të peshkimit. Pranë saj prodhohet nafta, gazi natyror, bitumi dhe kripa. Gjithashtu këtu ka qënë e zhvilluar edhe industria e tekstilit. Universiteti i Vlorës është i dyti më i madh në vend, i themeluar në vitin 1994 dhe ka rreth 15 mijë studentë.

 

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.