Video/Qindra besimtare ndjekin ne Fier procesionin e Epitafit

Video/Qindra besimtare ndjekin ne Fier procesionin e Epitafit

116
SHPËRNDAJE

Qindra besimtare ortodoks kane ndjekur procesionin e Epitafit kete te premte ne shetitoren Nene Tereza ne Qender te qytetit te Fierit.. Procesioni eshte drejtuar nga metropolit i Fierit dhe Apolonise At Nikolla . Per besimtaret ortodoks ky procesion simbolizon zbritjen e Jezu Krishtit nga Kryqi ku e kryqezuan 
Pastaj, duke marrë nga Kryqi figurën e Krishtit, ai e mbështjell atë me një copë të bardhë, duke e mbajtur në Hierore dhe e shtrin në Tryezën e Shenjtë. Në fund të Mbrëmësores, Epitafi një copë zakonisht e kuqe, në të cilën është pikturuar ose qëndisur figura e Krishtit të vdekur të lënë jashtë varrit, mbahet nga prifti në ardhjen përreth nga Hierorja në qendër të Kishës, dhe vendoset në një tryezë të zbukuruar dhe pastaj nderohet nga besimtarët.

Pra kështu përfundon e Premtja e Zezë. 

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.