Video/Kur perfundon”Parku Qendror” ne FIER?! Pamjet sot!

Video/Kur perfundon”Parku Qendror” ne FIER?! Pamjet sot!

2332
SHPËRNDAJE

Nisi ne fund te viti 2015 por ende nuk eshte inaguruar perfundimi i punimeve.Megjithate ne keto dy vite pune ,”Parku Qendror “ne FIER ka pesuar transformime.Nga ndertesat e vjetra dhe germadhat ne sheshin ne fjale ,sot ngrihet lulishte dhe mjedise rekreative me gjelberim.Punimet kane marre nje ritem akoma edhe me te madh duke u afruar dalngadale , drejt perfundimit te projektit te parashikuar.Fillimisht parashikohej qe parku ne fjale, te perfundonte para zgjedhjeve te 25 Qershorit, por me pas keto punime u shtyten per shkak te disa ndryshimeve ne projekt qe moren edhe kohen per tu zbatuar ( ndertimi i kinemase se nendheshme).Perfundimi i punimeve ne kete park pritet te jete ky fillim viti

Me punimet ne shesh qe perfshin restaurim te fasadave perreth , mjedisin rekreativ dhe mbjelljen e pemeve ,njeherazi po punohet me  restaurimi e godines 90 vjecare ,(dikur godina e fabrikes miellit )si dhe kinemase dhe shatervaneve .Pas rikonstruksionit godina ne fjale do te jete nje qender per zhvillimin e aktiviteteve rinore ne Fier.

Per financimin e parkut te ri bashkia ka perfituar investimin e qeverise prej afro 296 milion leke te reja . Parku Qendror shtrihet ne nje siperfaqe prej 18 mije metra katror.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.