Video/Kapllanaj: KPTHN Ballsh 700 mln lek detyrime Bashkise

Video/Kapllanaj: KPTHN Ballsh 700 mln lek detyrime Bashkise

392
SHPËRNDAJE

Rihapja e Kombinatit te Perpunimit te Naftes ne Ballsh dhe rikthimi i punonjesve te saj ne pune ka ringjallur shpresen dhe rilindur ekonomine ne kete zone. Kryetari i Bashkise Mallakaster Agron Kapllanaj eshte shprehur se me dhenien e pagave te prapambetura te punonjesve ka levizje pozitive kudo ne qytet.Kapllanaj eshte shprehur se periudha e meparshme ishte pothuajse e erret per nje komunitet te madh te Ballshit dhe zonave perreth pasi shumica e tyre punonin ne kete uzine dhe mos dhenia e pagave per 13 muaj nga kompania Azerbajxhanase solli nje kolaps ne ekonomine e familjeve Mallakastriote dhe lista te gjata te borxheve ne njesite tregtare .Kompania e re qe ka marre me qera venin ne pune te kesaj uzine ka qene nje lajm i mire per punonjesit dhe banoret e kesaj zone duke sjelle nje situate krejt ndryshe nga me pare.Por,  ka vijuar Kapllanaj,  punonjesit,komuniteti dhe ne si bashki do na kenaqte, jo vetem thjesht ky lajm i mire per hapjen e uzines dhe kthimin te pagave punonjesve por edhe me fillimi i aktivitetit te plote te kesaj vepre te madhe.Kjo te pasohet gjithashtu  me kthimin e vlerave monetare  qe ka kjo uzine ndaj taksave te bashkise Ballsh te cilat shkojne afersisht 700 milion lek te reja

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.