Video/ Nis menjehere ndryshimi ,per Liqenin Kurjan

Video/ Nis menjehere ndryshimi ,per Liqenin Kurjan

665
SHPËRNDAJE

Pas premtimit nga kryetarja e Bashkise Roskovec per investimet ne zonen prane liqenit te Kurjanit ka ardhur ne pak dite edhe puna konkrete  . Mjetet dhe punonjesit e Bashkise kane nisur mbjelljen e pemeve ne brigjet e liqenit te Kurjanit per te kthyer ne gjelberim dhe ne nje mjedis gjelberues dhe clodhes kete zone.

Iniciativa e kryetares se Bashkise Roskovec Majlinda Bufi eshte kthyer ne realitet dhe jo vetem ne drejtim te gjelberimit te brigjeve te zhveshura te liqenit por edhe ne investimin e rruges ne nje gjatesi prej afro 1 km ,e cila  do te sherbeje ne komunikimin me rrugen nacionale Fier-Berat . Liqeni i Kurjanit eshte krijuar rreth 40 vite me pare duke sherbyer jo vetem si nje burim i rezervave hidrike per ujitjen e 10 mije hektare toke bujqesore per zonen e Roskovecit por edhe duke krijuar nje zone te mbuluar me nje gjelberim natyror 

Per me teper se 27 vjet pyllezimi ne brigjet e Liqenit Kurjan u shkaterrua barbarisht nderkohe qe per gjate gjithe kesaj periudhe kjo zone ishte harruar dhe nuk u investua asnje qindarke per te ruajtur vlerat e ketij liqeni si dhe bimesine 

Liqeni i Kurjanit 

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.