Uji ne Marinez i ndotur, banoret te braktisur nga shteti 

Uji ne Marinez i ndotur, banoret te braktisur nga shteti 

176
SHPËRNDAJE

 Ne kete stine te nxehte vere banoret e Marinzes  vuajne mungesen e ujit te pijshem. Nje vit pas shperthimeve qindra familje te Marinzes detyrohen te blejne ujin e pijshem pasi kompania Bankers Petrolium nuk kryen furnizimin me autobote sic parashikonte marrveshja. (Marrveshje deryronte kompanine kanadeze Bankers te kryente jo vetem demshperblim te banesave te banoreve te demtuar por edhe rikthim ne normalitet te rrugeve te demtuara rehabilitim te zones se demtuar nga shperthimet si dhe furnizimin me uji deri ne gjetjen e burimeve te tjera ujore).Banoret thone se uji qe vjen ne rubinetat e tyre nuk eshte i pijshem, eshte me ngjyre dhe dhe per 9 muaj me rradhe ata jane deryruar ta blejne ujin pasi jane braktisur nga kompania Bankers Petrolium qe nuk po kryen furnizimin me uji si dhe te harruar dhe ne meshire te fatit nga qeveria e tyre.Ata jane ankuar si cdo problem qe ka ndeshur kjo zone me ndotjen nga nafta por nuk kane ndryshuar asgje ne jeten e tyrehttps://youtu.be/0r4yhcPe0D8


Ne problematiken e banoreve bashkohet edhe kryetarja e bashkise Roakovec  Majlinda Bufi e cila ka percjelle kete ceshtje jo vetem tek  Kompania Bankers por deri ne Kryeministri por qe ende nuk ka marre zgjidhje .Kompania Bankers nuk ka respektuar dhe nuk ka degjuar kerkesat tona te vazhdueshme ka thene kryebashkiakja ndersa nga ana e bashkise nuk mund te kryhet furnizimi me autobote pasi bashkia nuk disponon dhe nuk ka financime per kete qellim nderkoh problemi i ujit te pijshem i kalon kufijt e Marinzes duke u bere shqetesues ne gjithe komunitetin e bashkise Roskovec. Vetem 50% e banoreve ne Roskovec furnizohen me uje ndersa pjesa tjeter e sigurojne vete  nga shpimi i puseve. Per kete qellim kerkohet investime ne vlera financimi te medha qe kerkohen nga shteti. Me tej kryebashkiakja Bufi ka dhene nje lajm te mire per banoret e Marinzes per nje shpim te ri pwr ujin e pisjhem qe do kryhet brenda kesaj jave nga Bankers npermjet te cilit do furnizohet ujesjellesi i ei i Marinzes duke i dhenw keshtu fund ketij problemi

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.