Tonelata me shalqi po kalben ne parcelat e fermereve ne Kafaraj,FIER

Tonelata me shalqi po kalben ne parcelat e fermereve ne Kafaraj,FIER

283
SHPËRNDAJE

Tonelata me shalqi po kalben ne parcelat e fermereve te Kafaraj, ne njesine administrative ne Frakull ,Bashkia Fier.Fermeret drejtojne ankesa per superprodhim me kete kulture te shalqirit qe edhe pse jane nxitur nga politikat e ministrise se bujqesise jane lene ne meshire tw fatit

Fermeri i kesaj zone Mystehak Lanaj ka treguar se ka mbjelle nje siperfaqe prej 5 ha me shalqi ndersa rreth 2 ha e totalit ,256 tone ka mbetur ne are dhe po kalbet pasi nuk terhiqet dhe nuk ka treg. Cmimi eshte teper i ulet dhe konkurues ka thene fermeri por si pasoje e siperfaqes se madhe dhe superprodhimit nuk ka fuqi ne treg per terheqjen e gjithe sasise nderkohe edhe tregu jo vetem eshte i tejngopur por ka dhe probleme doganore. 

Ne bashkebisedimin me Mystehakun ,fermerin nga Kafaraj , ai ka treguar se sasite e shalqinit kane si treg Kosoven ndersa cmimi eshte teper i ulet 30 lek te vjetra per kg . Sipas nje tregtari nga kosova cmimi i shalqinit eshte teper i ulet dhe qesharak por megjithe keqardhjen per mundin e tyre ,tregtari kosovar eshte shprehur se kete situate dikton tregu . 

-Ne vijme ne Kafaraj per 10 vjet me rradhe duke importuar kete kulture por edhe luleshtrydhe ndersa duke njohur kete situate shteti duhet te nderhyje per te lehtesuar tregetin te pakten mes kosoves dhe shqiperise . Ne vijme ketu jo vetem per cilesine e shalqirit por edhe si tregu me i afert mes Kosoves dhe Shqiperise ka thene tregetari nga Kosova

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.