Sot  “Blici Rrugor”,762 gjoba.

Sot  “Blici Rrugor”,762 gjoba.

399
SHPËRNDAJE

Vijon Operacioni “Blici Rrugor”.
Përsëri 1 orë e 30 minuta në të gjithë Shqipërinë.
Aksioni vetëm për vendosjen e rripit të sigurimit.
Policia e Shtetit ka zhvilluar edhe në mesditën e sotme operacionin e koduar “Blici Rrugor”, të shtrirë në 12 qarqet e vendit, në akset kryesore dhe zonat urbane.

 

Operacioni nisi në orën 13:00 dhe zgjati deri në orën 14:30 minuta.

 

Policia e Qarkullimit Rrugor është mbështetur nga Policia e Rendit dhe Shqiponjat

 

Në këtë operacion blic u angazhuan rreth 850 punonjës Policie në total.

 

U ngritën dhe funksionuan 160 pika kontrolli në të gjithë vendin.

 

Aksioni synoi goditjen e paligjshmërisë, kryesisht atë që lidhet me zbatimin e nenit 170 të Kodit Rrugor, për mosvendosjen e rripit të sigurimit.

 

Në total në të gjithë vendin u vendosën 762 masa administrative:

 

Nga këto 421 masa për mosvendosje të rripit të sigurimit ,  

 

Si dhe për shkelje të tjera u vendosen 341 masa administrative.

 

Operacioni i zhvilluar kishte për qëllim rritjen e parametrave të sigurisë rrugore, ndërgjegjësimin e qytetarëve për rëndësinë e vendosjes së rripit të sigurimit por edhe të respektimit të rregullave të qarkullimit rrugor në tërësi.

 

Policia Rrugore edhe në ditët në vijim do të vijojë me intensitet punën për ndëshkimin e çdo shkelje të kodit rrugor, duke u fokusuar më shumë në drejtim të ndëshkimit të drejtuesve të automjeteve që përdorin pije alkoolike, që përdorin celularin dhe nuk respektojnë normën e vendosjes së mjeteve të fiksimit .

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.