SKANDAL/ Drejtoresha e spitalit në Fier firmos vend te dyte pune per...

SKANDAL/ Drejtoresha e spitalit në Fier firmos vend te dyte pune per veten

138
SHPËRNDAJE

Drejtoresha e spitalit rajonal Fier, Brunilda Çami përmes një shkrese ka firmos një vend pune për veten e saj gjatë kohësh që mban, edhe detyrën e titullarit të institucionit. Shkresa që ka siguruar Opinion.al daton më 8 Mars 2017 dhe i drejtohet vartësve të saj, zv.drejtorit administrativ të spitalit, burimeve njerëzore dhe kryeinfermieres. Në shkresë shkruhet: znj Brunilda Abas Çami të emërohet mjeke e përgjithshme në punktin e kujdesit paliativ pranë spitalit rajonal Fier. Periudha e punësimit deri më 10 qershor 2017, konsiderohet provë. Po kështu drejtoresha i ka përcaktuar edhe pagën e dytë vetes që shkon diku tek 530 mijë lekë ( të vjetra) në muaj. Në fund shkresa firmoset e vuloset nga vetë znj. Çami.

Ky është një rast i pastër abuzimi i drejtuesve të spitaleve që kanë bërë çfarë kanë dashur me paratë publike. Rroga e dytë e znj. Çami shumë mirë mund të kishte shkuar për një mjek të ri, pasi siç dimë janë me qindra mjek që diplomohen dhe marrin rrugët e Gjermanisë pasi nuk ka punë në Shqipëri. Ministria e Shëndetësisë dhe Fondi i Sigurimeve Shoqërore apelohen të marrin masa ndaj rasteve të tilla flagrante.

Ministri i Shëndetësisë, Arben Beqiraj ka reaguar përmes zyrës së shtypit lidhur me lajmin e publikuar,  se drejtoresha e spitalit të Fierit, Brunilda Çami ka abuzuar me detyrën duke i dhënë vetes një punë të dytë (pra një rrogë të dytë) brenda spitalit. Në reagimin e saj zyra për mediat e ministrit tha, se “përpara një jave kemi ngritur një grup pune, ku kemi konstatuar një sërë abuzimesh nga ana e znj. Çami, mes tyre edhe dokumenti i publikuar në Opinion.al. Ne kemi marrë masa duke e liruar nga detyra drejtoreshën e spitalit rajonal Fier”.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.