Rriten perdoruesit e droges ne Fier,cdo dite ne spital te rinj te...

Rriten perdoruesit e droges ne Fier,cdo dite ne spital te rinj te intoksikuar

201
SHPËRNDAJE

Fatkeqesisht ka nje rritje te perdoruesve te droges per kete fillim viti ne Fier.Mjeku intoksikolog ne spitalin fier Lulezim Banushaj eshte shprehur se cdo dite vijne ne urgjence ne gjendje te droguar nga pijet alkoolike si dhe hashashi mbi 5 persona te moshave te reja jo vetem djem por edhe vajza.

Duke ju referuar ketyre te dhenave numri i rasteve te paraqitur me perdorim te alkoolit dhe ashashit vetem per muajin Janar te ketij viti shkon ne 4-5 persona ne dite apo 120-150 persona ne muaj. Nga numri i pergjithshem i rasteve te paraqitura vetem 10 jane intoksikime medikamentoze ndersa pjesa tjeter jane perdorues te alkoolit dhe hashashit

Rastet ne fjale kane ardhur ne gjendje teper te rende jane hospitalizuar duke ju nenshtruar terapise se nevojshme deri ne kthimin e gjendjes shendetesore ne normalitet.

Shume raste ka thene mjeku Banushaj te intoksikuarit nga perdorimit te alkolit dhe hashashit kane ardhur edhe ne gjendje kome . Arsyet e ketyre shifrave alarmante te perdorimit te droges tek te rinjte vijne per shkaqe te ndryshme

Nje ndikim tek te rinjte qe detyrojne te zgjedhin kete rruge eshte motivimi i jeteses se tyre e cila duhet te jete e mbushur me aktivitete kulturore- sportive por kur ata kane probleme ne shoqeri apo edhe ne familjet e tyre keto prishin ritmin e jetes duke i drejtuar tek veset sic eshte perdorimi i droges dhe alkoolit, duke i kthyer edhe ne vartes .

Sipas situates se paraqitur nuk ka dhene ndikim ne renie te ketij femomeni as lufta e shprehur e policise se shtetit ndaj kultivimit te bimeve narkotike por edhe e Shendetit Publik per ndalimin e alkolit per te rinjte ne bare

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.