Reduktohet ne 20% prodhimi i ullirit ne Fier e Mallakaster

Reduktohet ne 20% prodhimi i ullirit ne Fier e Mallakaster

395
SHPËRNDAJE

Eshte reduktuar ndjeshem prodhimi i ullirit ne Fier dhe Mallakaster. Nga te dhenat e deritanishme mesohet se prodhimi i ullirit ka nje renie ne prodhim ne gati 20% nga viti i meparshem. 


Renia prodhimit te ullirit dhe si rrjedhor edhe e prodhimit te vajit te ullirit ka ardhur si shkak i situates klimatike qe nuk kane favorizuar kete kulture.Nje vite me pare u arrit nje prodhim total i ullirit ne 15 mije e 800 ton ullinj ndersa sivjet prodhimi i ullirit ka shkuar ne 10mije deri 11mije ton .Moti i lagesh dhe i ftohte gjate dimrit si dhe nje stine e nxehte e veres ndikuan negativisht ne reduktimin e ullirit ne qarkun Fier. 
Pritet qe kete vit ,si rezultat i reduktimit te ullirit edhe sasirat per vaj ,do te jen me te vogla ne treg, se nje vit me pare .Nderkohe kjo situate  pritet te diktoje nje rritje cmimi krahasuar me nje vite me pare

.Ne fondin e ullishtave Qarku Fier numeron mbi 1milion e 800 mije rrenje ullinj nga 800 mije qe kane qene para viteve 1990.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.