Qindra telefonata ne policine FIER per ngjarje dhe konflikte

Qindra telefonata ne policine FIER per ngjarje dhe konflikte

626
SHPËRNDAJE

Numerohen me qindra rastet e denoncimit te ngjarjeve te ndryshme ne Qarkun Fier . Sipas Shefit te Rendit ne Dr.Pol.Qark. Fier Kr/Komisar  Blerim BERBATI vetem per muajin Maj te ketij viti jane rregjistruar 1120 telefonata ku qytetare te ndryshem njoftojn mbi ngjarjet dhe problemet qe shqetesojne ne mjedisin ku banojne. Duke ju referuar statistikave telefonatat e qytwtaret ne polici jane me te shumta persa i perket denoncimit nga qytetaret per prishje te rendit dhe qetesise nga persona te papergjegjshem(140 raste te denoncuara) ,zhurmave nga lokalet apo klubet e nates (60 raste)parkimet e automjeteve.(170 raste ) dhuna ne familje rreth 30 raste ku eshte kerkuar edhe urdher mbrojtje per grate e dhunuara ne 13 raste. Shefi i Rendit ne Drejtorine e Policise Fier eshte shprehur se duke marre parasysh cdo telefonate e rregjistruar ne sallen operative ,efektivat e policise i jane pergjigjur me vwprime te shpejta duke evituar edhe vepra te renda kriminale (si nje dite me pare kur u arrestuar ne flagrance nje shtetas qe tentoi te vras me arme zjarri dy vellezer ne Lushnje.)Duke marre parasysh se policia reagon me veprime ne ngjarje te rasteve te denoncuara kerkohet edhe bashkpunimi i qytwtareve pasi ne disa raste jepen informacione te rreme duke shkaktuar alarm tek uniformat e policise qe shkojne ne vendngjarje

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.