Panariti :Fieri dhe jugu zona te sigurta ne blegtori nga dermatoza 

Panariti :Fieri dhe jugu zona te sigurta ne blegtori nga dermatoza 

490
SHPËRNDAJE

Ministri I Bujqesise Edmond Panariti ka inspektuar sot nga afer  vaksinimin nga dermatoza ne Fier.Ferma me 100 krere gjedhe ne fshatin Hamil te njesise administrative Dermenas ka qene ndalesa e ministrit Panariti per te ndjekur nga afer vaksinimin nga dermatoza nudolare te gjedheve pas rasteve te konstatura ne verilindje te vendit. Panariti ka deklaruar se Zona jugore e vendit eshte e sigurt dhe nuk ka pasur asnje rast te semundjes ne fjale ne Fier apo ne jug te vendit ndersa situata eshte ne monitorim te vazhdueshem .

Deri tani ne Fier eshte shperndare sasia e parë prej 1 200 doza dhe ka mbrritur edhe vaksina e dytë me 1 200 doza të tjera e cila është shpërndarë dhe po kryhet vaksinimi I gjedhëve.Vaksinimi po kryhet në njësitë administrative Libofshë, Dërmënas, Levan dhe Cakranit.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.