Nuanca “Rilindje” ne fasadat e lyera tek “Mujo Ulqinaku”, Fier

Nuanca “Rilindje” ne fasadat e lyera tek “Mujo Ulqinaku”, Fier

944
SHPËRNDAJE

Keto jane fasadat e para te pallateve tek rruga “Mujo Ulqinaku” te cilat thuajse kane perfunduar restaurimin dhe lyerjen e tyre.

Ndryshimi mes te kaluares dhe te sotmes realisht eshte i dukshem me te vetmin diskutim ne zgjedhjen e ngjyrave. Sikurse ne shetitoren kryesore te Fierit dhe shetitoren prane Xhamise, ne fasadat e kesaj rruge eshte perdorur lyerja e fasadave me stilin “ngjyra-ngjyra”.

Edhe ne kohen e sistemit te diktatorit komunist Hoxha, fasadat e pallateve kishin ngjyra uniforme. Sot jane shumngjyreshe si ngjyrat e ylberit dhe kane ngjashmeri me Projektin e “Rilindjes” qe eshte zbatuar ne te gjithe qytetet e vendit.


S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.