Ne rrjetat e peshkatareve “gaforret blu” 35 cm

Ne rrjetat e peshkatareve “gaforret blu” 35 cm

1165
SHPËRNDAJE

Ne dy muajt e fundit ne rrjetat e peshkatareve  ne Vlore kane rene sasi te medha te gaforres blu e cila eshte e pazakonte ne keto ujra te detit Jon. Gaforrja blu apo sic quhet ndryshe  “notarja e mire” eshte nje specie e cila rritet kryessht ne Azine Lindore  ne Japoni , ne Gjirin e Meksikes dhe ne jugun e Uruguajt deri dhe Indonezi ndersa per peshkataret tane keta vizitore jane te pandeshur por nga ana tjeter fitimprures. Disa peshkatare kane treguar se prania e tyre ne keto ujra vjen per shkak te rrymave te forta ujore por disa te tjere kane treguar se jane te hedhura nga anijet  aziatike ne Mesdhe per arsye te panjohura.Por per peshkataret tane kjo pak ka rendesi sesa fakti qe keto gaforre kane mish shum te shijshem dhe tregu i tyre jane restorantet e shumte qe frekuentohet nga  pushuesit e shumte ne kete stine vere.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.