“Nata e Fundit” , Fieraket shpetojne nga makthi

“Nata e Fundit” , Fieraket shpetojne nga makthi

2685
SHPËRNDAJE

Per gati nje jave, qendra e Fierit, ishte pushtuar nga skena e muzikes, qe shkaktoi, jo pak pakenaqesi ne komunitet dhe sidomos per drejtuesit e automjeteve. Per nje jave, u paralizua totalisht qarkullimi  duke shtuar problematiken  ne kete sezon pushimesh ,kur edhe fluksi i levizjes se mjeteve ,arrijne numrin me te larte  edhe per shkak te ardhjes se emigranteve.Bllokimi i qendres dhe skena e muzikes se larte ,ishte kthyer, jo vetem ne nje makth per drejtuesit e mjeteve por edhe te banoreve .Tingujt e larte te muzikes ,degjoheshin deri pas mesnate dhe shqetesonin jo vetem pallatet  e qendres , hoteleve (me mbi 100 turiste te huaj )por edhe te banoreve te tjere.  Tingujt dhe jehona e saj zgjaste dhe linte pa gjume, banoret pertej qendres. Megjithate ne 6 nete te ankesave dhe shqetesimeve ,askush nuk ndryshoi kete situate. Sipas ligjit, muzika e larte ,lejohet deri ne oren 23 30 ndersa ne keto nete ,ligji eshte shkelur 6 here . Te gjithe e duan artin dhe kulturen por jo per te kenaqur vetem 200 veta ne shesh dhe per ti kthyer jeten ne makth ,90 mije banoreve te ketij qytwti.Edhe ne sheshet me te njohura ne bote ,nuk zhvillohen koncerte ne qender dhe sheshe te qyteteve qe te prishin qetesin e banoreve dhe te bllokohet qarkullimi  i automjeteve ,kembesoreve , urgjencave etj .Koncertet  zhvillohen neper stadiume dhe larg qendrave te banuara. I vetmi “eveniment” i pushtimit te shesheve  eshte festa e ndrrimit te viteve. Por ,tek ne ndodhe edhe keshtu ,sepse ja kemi “marre doren” .Pushtojme sheshet jo vetem ne fushata elektorale ,por edhe ne keto koncerte te zhurmshme.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.