Mbyllen dhjetra biznese ne “pedonalen”FIER

Mbyllen dhjetra biznese ne “pedonalen”FIER

1038
SHPËRNDAJE

Rreth 38 biznese kane mbyllur aktivitetin tregetar ne rrugen e “pedonales”ne qytetin e Fierit. Sipas deshmive te vete bizneseve mesohet se shkak i mbylljes se aktivitetit te tyre ka qene mungesa e blerjeve dhe kostua e larte e qerase se dyqaneve qe shkon nga 35-50 mije leke te reja ne muaj.Shumica e bizneseve te mbylluara kane provuar per disa muaj fatin e tyre ne biznes dhe duke u perballur me nje munges te fuqise blerese jane dorezuar duke shpallur falimentin dhe mbyllur aktivitetin. Bizneset e mbylluara e kishin perqendruar aktivitetin e tyre ne veshmbathje, market, tabacino etj.E njejta situate ka ndodhur  dhe per 13 biznese te tjere ne rrugen Dervish Hekali apo sic quhet ndryshe rruga e “pedagogjikes”. Sipas bizneseve komuniteti ka reduktuar ndjeshem shpenzimet si rezultat i renies ekonomike dhe reduktimit te remitancave nga emigrantet

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.