Mbyllen dhjetra biznese ne FIER.

Mbyllen dhjetra biznese ne FIER.

1583
SHPËRNDAJE

Rreth 87 biznese kane mbyllur aktivitetin tregetar ne Fier.Vetem ne pedonale dhe rrugen Dervish Hekali jane mbyllur 30 biznese.Sipas deshmive te vete bizneseve mesohet se shkak i mbylljes se aktivitetit te tyre ka qene mungesa e blerjeve dhe kostua e larte e qerase se dyqaneve qe shkon nga 35-50 mije leke te reja ne muaj.

Shumica e bizneseve te mbylluara kane provuar per disa muaj fatin e tyre ne biznes dhe duke u perballur me nje munges te fuqise blerese jane dorezuar duke shpallur falimentin dhe mbyllur aktivitetin. Bizneset e mbylluara e kishin perqendruar aktivitetin e tyre ne veshmbathje, market, tabacino etj.

E njejta situate ka ndodhur dhe per biznese te tjere ne qytetin e Fierit .Sipas bizneseve komuniteti ka reduktuar ndjeshem shpenzimet si rezultat i renies ekonomike dhe reduktimit te remitancave nga emigrantet. Nje arsye tjeter e kesaj situate eshte edhe papunesia e larte

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.