Ligji per importin e plerave, protestuesit para Kuvendit

Ligji per importin e plerave, protestuesit para Kuvendit

223
SHPËRNDAJE

Shoqëria Civile dhe ambientalistët po protestojnë para parlamentit kundër miratimit të ligjit për importin e mbetjeve nga jashtë. 

Protestuesit janë përplasur për disa minuta me policinë në hyrje të Kuvendit, pasi tentuan që të bllokojnë rrugën duke vendosur një kazan plehrash.

 

Forcat e policisë kanë ndërhyrë duke mos lejuar bllokimin e rrugës dhe larguar protestuesit.

 

Policia u ka kërkuar protestuesve që të shmangin incidentet. Situata është qetësuar pas disa minutave tensionimi.

 

Protestuesit u kanë bërë thirrje deputetëve që mos e votojnë ligjin, pasi do të ndotë akoma më shumë vendin, pasi nuk po trajtohen mbetjet brenda vendit dhe me importin e atyre nga jashtë situata do të rëndohet akoma më shumë.

 

Protestuesit janë shprehur se ligji nuk jep garanci për ndalimin e plehrave të rrezikshme në dogana.

 

“Shqipëria nuk ka vendgrumbullime dhe landfille për trajtimin e mbetjeve të vendit. Nuk rritet zhvillimi ekonomik me hapjen e vendeve të punës me plehrat. Pasojat janë të mëdha, do të ndikojë te shëndeti i njerëzve dhe turizmi.

 

Shoqatat e biznesit duhet të ushtrojnë presion për ndalur mbetjet, ne kemi tonelata plehra, ndërsa po lejojmë që të futem edhe të tjera nga jashtë.

 

Duam një shoqëri të pastër, jo plehrave. Është e pafalshme dhe e patolerueshme që ligji të kalojë sot në parlament. Ne importojmë plehra nga shumë shtete të botës. 

 

Ne duhet të vlerësojmë vlerat tona, fatkeqësi e madhe është që politikanët mendojnë vetëm për xhepat e tyre, për pasuritë e tyre, e shfrytëzojnë këtë vend vetëm të pasurohen dhe nuk e duan popullin e vet.

 

Këta nuk bëjnë fabrika për zhvillimin e Shqipërisë që rinia të ketë dinjitet për të punuar në vende të mira. Ku e çojnë rininë, nëpër plehra. Turp të kenë” thanë ndër të tjera protestuesit.

 

Shoqëria Civile dhe ambientalistët pas Kuvendit kanë deklaruar se do të protestojnë edhe para Presidencës për t’i kërkuar kreut të shtetit që të mos e dekretojë ligjin, ndërsa nëse Nishani e kalon do të mbledhin firmat për referendum. 
Në seancën e sotme është parashikuar votimi i ligjit për importin e mbetjeve, ndërsa LSI ka propozuar një amendament sipas të cilit Shoqëria Civile ka të drejtë që të mbikëqyrë procesin e zhdoganimit të plehrave dhe për të ndjekur procesin për ta bërë të besueshëm.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.