Kujdes depozitat e ujit !

Kujdes depozitat e ujit !

818
SHPËRNDAJE

I nxehti i veres sjell me teper konsum te ujit .dhe megjithse ujin qe rrjedh nga rubinetat e shtepise nuk e perdorin per tu pire por per larje perseri duhet te tregoheni te kujdesshem. Rreth 60% e qytetit te fierit ka vendosur privatisht sistem furnizimi me uji qe kalon nepermjet me depozita. Rritja e temperaturave dhe mos pastrimi per nje kohe te gjate rrit se tepermi ngarkesat bakteriale ne depozita dhe per te parandaluar semundshmerin specialistet e higjenes leshojn alarmin per te kryer pastrimin e depozitave me klore dhe shplarjen e tyre. Kjo perseritet disa here jo vetem gjate stines se veres por edhe gjate vitit te pakten 1 pastrim ne cdo 3 muaj.

Drejtoria e Shëndetit Publik u ka bërë thirrje të gjithë qytetarëve të pastrojnë depozitat e ujit. Nëse ato nuk pastrohen qytetarët rrezikojnë të pinë ujë të papastër dhe si rrjedhojë të sëmuren apo të infektohen nga viruse të ndryshme. Ndotja e ujit, si pasojë e papastërtisë së depozitave, rrezikon të sjellë shqetësime të rrugëve gastro-intestinale, duke përfshirë edhe epidemi të ndryshme, deri në infektim nga Hepatiti A. 

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.