Kishin libra shqip,arrestohen në Greqi dy shoferë të MJ

Kishin libra shqip,arrestohen në Greqi dy shoferë të MJ

356
SHPËRNDAJE

Dy shoferë të Ministrisë së Jashtme të Shqipërisë janë arrestuar ditën e sotme në Greqi, pasi akuzohen se transportonin libra shqip.
Dy shoferët, Altin Tafa dhe Agim Asllani mësohet se janë ndaluar nga policia dhe pas kontrollit atyre u janë gjetur abetare dhe libra shqip.
Ndalimi i tyre është bërë në Janinë, ku edhe janë shoqëruar në komisariatin e këtij qyteti.
Media greke thotë se dy shoferët kishin me vete edhe harta të Shqipërisë së Madhe.

Policia greke i akuzon dy shoferët e Ministrisë së Jashtme të Shqipërisë për transportim të materialeve propagandistike dhe për cenim të marrëdhënieve mes dy vendeve.Por pas nderhyrjes se Ministrise se Jashtme situata eshte sqaruar dhe

Policia e Janinës ka liruar dy shoferët e Ministrisë së Jashtme të Shqipërisë, të cilët u arrestuan pasi po transportonin libra në gjuhën shqipe në shtetin grek.
Për këtë çështje ndërhynë Ministria e Jashtme dhe ambasada shqiptare në Athinë.
Dy shoferët që u shoqëruan në policinë e Janinës janë Altin Tafa dhe Agim Asllani.
Sipas pretendimeve të palës greke, dy shoferët e Ministrisë sonë të Jashtme kishin harta të “Shqipërisë së Madhe”.
Ndërsa MPJ shqiptare sqaron se tekstet në gjuhën shqipe janë për fëmijët e emigrantëve që jetojnë në Greqi dhe nuk kanë asnjë përmbajtje nacionaliste. 

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.