Ja sa shqiptare ka ne ushtrine greke

Ja sa shqiptare ka ne ushtrine greke

50
SHPËRNDAJE

Fotoja e ushtarëve me uniformë greke që pozuan me duart në formën e shqiponjës vijon të komentohet në mediat dhe opinionin publik shqiptar për faktin e debateve e reagimit të shtetit helen. Por ajo që zbulohet për numrin e shqiptare që janë nën uniformën e ushtrisë greke është befasuese.

Rreth 14% e ushtrisë përbëhet nga rekrutë shqiptarë. Nga 86 mijë ushtarë që ka gjithsej Greqia, “janë rreth 12 mijë rekrutë shqiptarë në radhët e ushtrisë greke”. 
Këtë e ka pohuar gazetari shqiptar në Athine, Robert Goro gjatë një lidhje live me Blendi Fevziun në emisionin “Opinion”.
“Shqiptarët që nuk kryejnë shkollën e lartë, shkojnë në shërbimin e detyrueshëm ushtarak në Greqi. Djemtë që ishin në foto, ishin parashikuar të bëheshin pjesë e Gardës së Republikës, si ata që rrinë me fustanella në Parlamentin e Greqisë”, tha ai, duke iu referuar fotos së rekruteve shqiptarë që pozuan në foto me duart si shqiponjë

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.