Fshati shume prane Fierit,me banore te izoluar(video)

Fshati shume prane Fierit,me banore te izoluar(video)

1249
SHPËRNDAJE

Rreth 1000 banore te fshatit Peshtan i Vogel ndjehen te izoluar per shkak te mungeses se komunikimit me rrugen nacionale qe e lidh me qytetin dhe fshatra te tjere.Rruga e vetme prej afro 1,1km eshte teresisht e amortizuar ndersa ne kodren ku ndodhet fshati neprmjet rruges se shkaterruar mund te perdoresh gomer pasi makinat mund te shkaterrohen.Nuk ndodhemi ne ndonje zone te thelle malore te Shqiperise se Veriut por vetem 7 KM larg qytetit te FIERIT dhe 2 KM larg rruges nacionale FIER-VLORE .Fshati PESHTAN I VOGEL dikur ka pasur rreth 200 SHTEPI ndersa sot nuk kane mbetur me shume se 80. Cdo vite fshati zvogelohet ne numer PASI BANORET E TIJ LARGOHEN PER SHKAK TE MUNGESES SE RRUGES, UJIT TE PIJSHEM, MUNGESES SE NJE SHKOLLE FILLORE. 

Bashke me premtimet e pa mbajtura ka humbur edhe shpresa ne kete fshat qe mund te japi shume per qytetaret e Fierit nese rruga e shkaterruar do te asfaltohej ashtu sikurse u premtua nga kreu i bashkise aktuale 
PREMTIMET E QEVERIVE TE KETYRE 25 VITEVE KANE DETYRUAR BANORET E KETIJ FSHATI QE TE MOS I BESOJNE ASNJE KRAHU POLITIK Pasi kane 30 vjet qe jetojn me kete realitet . Rruga ne fjale eshte shtruar me rere bituminoze RRETH 30 VJET me pare NGA NDERMARRJA E SHPIMIT PER NAFTE.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.