Foto/ Ilir Meta :Turizmi ne qarkun Fier shume mbrapa dhe i fjetur

Foto/ Ilir Meta :Turizmi ne qarkun Fier shume mbrapa dhe i fjetur

334
SHPËRNDAJE

Kreu i LSI  ,ILIR META ka vizituar qytetin e lashte APOLONINE ne Fier dhe prej andej ka leshuar kritika per per cka ka ndodhur ne keto vite me turizmin ne Fier dhe mundesite e medha te zhvillimit qe do rimekembnin ate.
Prej nga Apolonia kreu i LSI Meta permendi resurset e kesaj zone ne turizmin arkeologjik, bregdetar e agrobiznes duke vene ne dukje te metat dhe prezantuar edhe prioritetet e ardhshme per daljen nga kjo situate dhe zhvillimin.Sipas Metes ne programin e zhvillimit te LSI turizmi ne pergjithesi per qsrkun Fier me vecanti me mundesite dhe resurset natyrore, bregdetare dhe bujqesore shihet nje mundesi reale e zhvillimit

-Po te shohim qarqet kryesore ne Shqiperi ,me mbrapa ne zhvillimin e turizmit eshte Qarku Fier ,ka thene Meta ne fjalen e tij .Ketu potenciali eshte i jashtezakonshem por eshte teresisht i fjetur si ne zhvillimin e bregdetit por edhe persa i takon promovimit kulturor .

Edhe pse eshte nje nga qarqet me te rendesishme dhe me potenciale te medha ne te ardhmen jo vetem per zhvillimin e kesaj zone por edhe ne nivel kombetar. Keshtu nisur nga ky fakt ne nisim nga Apolonia jo vetem thjesht organizimin e kesaj tryeze por per te dhene nje mesazh dhe percaktuar nje prioritet per te ardhmen e zhvillimit te Fierit 

Turizmi eshte nje dege qe prodhon mireqenie pergjate gjithe vitit sigurisht qe kjo kerkon edhe investime , qe nga infrastruktura e nevojshme per te ardhur ketu qe eshte nje infrastrukture eveshtire per autobuzet dhe operatoret turistik.Ndjehet nje mangesi edhe ne kapacitetet lokale te informacionit si dhe promovimit te turizmit.

Fieri eshte nje potencial te jashtezakonshem me intelektual. Eshte detyra juaj ne radhe te pare qe te ndjeni pergjegjesi ne ruajtjen e ketyre vlerave ndersa per ne nje prioritet qe ta administrojme akoma dhe me mire keto resurse dhe zhvilluar edhe me tej turizmin 

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.