Video/Fier:Shifra alarmante te perdoruesve te droges tek te rinjte

Video/Fier:Shifra alarmante te perdoruesve te droges tek te rinjte

482
SHPËRNDAJE

Mjeku intoksikolog ne spitalin fier Lulezim Banushaj eshte shprehur se cdo dite vijne ne gjendje te droguar nga pijet alkoolike si dhe hashashi mbi 10 persona te moshave te reja kryesisht adoleshente ,madje urgjencat me te droguar vijne edhe ne grupe .Duke ju referuar ketyre te dhenave numri i rasteve te paraqitur me perdorim te alkoolit dhe ashashit shkon ne 250-300 persona ne muaj. 

Rastet ne fjale kane ardhur ne gjendje teper te rende jane hospitalizuar duke ju nenshtruar terapise se nevojshme deri ne kthimin e gjendjes shendetesore ne normalitet.Shume raste ka thene mjeku Banushaj te intoksikuarit nga perdorimit te alkolit dhe hashashit kane ardhur edhe ne gjendje kome . Arsyet e ketyre shifrave alarmante te perdorimit te droges tek te rinjte vijne per shkaqe te ndryshme sociale .Nje ndikim tek te rinjte qe detyrojne te zgjedhin kete rruge eshte motivimi i jeteses se tyre e cila duhet te jete e mbushur me aktivitete kulturore- sportive por kur ata kane probleme ne shoqeri apo edhe ne familjet e tyre keto prishin ritmin e jetes duke i drejtuar tek veset sic eshte perdorimi i droges dhe alkoolit, duke i kthyer edhe ne vartes .

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.