Fier:Domatet po kalben ne sera ,fermeret ankesa per mungese te tregut.

Fier:Domatet po kalben ne sera ,fermeret ankesa per mungese te tregut.

170
SHPËRNDAJE

Qindra fermere te bashkise Fier te cilet kultivojne domaten ne sera kane ngritur se fundmi ankesa per kalben e qindra kuintal domate . Qamil Lamkaj eshte nje fermere ne njesine adminstrative Portez qe ka rreth 1,5 dynym me sera ku kultivon domaten . Ai ka treguar se i gjithe prodhimi i domates ka me shume se 10 dite qe ka mbetur pa shitur pasi mungon tregu dhe ne keto kushte ata do te hedhin poshte ne perrua gjithe kete prodhim . “Domatja eshte tejpjekur dhe ka rene ne toke po kalbet” . 

“Gjith ky prodhim 40 kv do hidhet posht duke na shkaktuar nje dem ekonomik prej milona leke. Thuhet se eshte bllokuar eksporti i doganave qe ka sjelle kete mungese te tregut per mos te folur per cmimin qe eshte teper i ulet. Ne kerkojme qe shteti dhe qeveria qe i dhame voten te mbroje fermerin ka thene fermeri nga Porteza”

Edhe Bukuroshe Lamkaj si pjese e familjes qe punon ne kete sere ka thene se ndertimi i seres nga femijet jane e vetmja pasuri qe i ktheu nga emigrimi por tani ndjehemi te braktisur. Nuk e dime kujt ti drejtohemi. I gjithe ky prodhim po kalbet dhe ne kerkojme qe shteti te nderhyj.

Nderkohe nuk jane vetem fermeret e Portezes qe vuajne ket pasoje nga mungesa e tregut . Nga drejtoria e bujqesise ne Fier per shkak te risktrukrurimit te ketij institucioni mungon edhe pergjigja e drejte qe shpjegon kete situate 

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.