FIER:5 njerez te helmuar nga kafshimi i neperkes dhe 4 te tjere...

FIER:5 njerez te helmuar nga kafshimi i neperkes dhe 4 te tjere nga merimanga dhe akrepi

853
SHPËRNDAJE

Rritja e temepraturave ka zgjuar zvarraniket nga gjumi letargjik por njekohesisht ka zgjuar bashk me ta edhe problemet per njerezit.

Sipas mjekut intoksikolog ne spitalin e Fierit LULEZIM BANUSHAJ jane paraqitur ne keto dite 9 raste nga pickimet e insekteve dhe zvarranikeve ne rrethin Fier. Ne 4 raste personat qe jane fermere dhe qe kane punet ne fushe jane pickuar nga gjarperinjte ndersa nje tjeter nga neperka . Po kaq problem per fermeret kane qene edhe pickimet nga insektit ku ne 3 raste fermeret jane pickuar nga merimanga e zeze ndersa nje tjeter nga akrepi. Gjendja e tyre nuk eshte ne rrezik per jeten por ata kalojne nje periudhe te vedhtire trajtimi mjekesor pasi helmimet jane te fuqishme. Sipas mjekut gjeografia e vendbanimeve te pacienteve mbeten fshatrat e Fierit dhe  Mallakaster.
 Keshilla qe u jepen gjithe fermereve eshte, te bejne kujdes gjate punes se tyre te perditshme. Helmi i zvarranikeve koncetrohet dhe eshte me i fuqishem me nxehjen e temperaturave . Megjithate zvarraniket jane agresive ne kete periudhe pas gjumit letargjik.Te shkojne ne toke te pajisur me cizme dhe doreza plastike per ti shpetuar pickimeve dhe helmimeve ka thene mjeku

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.