Fermeret e Kafarajt protest ne autostraden Levan-Tepelene/video

Fermeret e Kafarajt protest ne autostraden Levan-Tepelene/video

344
SHPËRNDAJE

http://www.neoalb.com/wp-content/uploads/2018/02/img_4060.movFermeret e Kafarajt kane dale sot ne proteste kunder indiferences se pushtetit vendor dhe qeverise shqiptare qe i ka lene pa demshperblime nga permbytjet e fundit.

Fermeret kane dale ne autostrade duke protestuar dhe duke kerkuar nga qeeveria te kthej vemendjen nga qindra fermere , serat e te cileve jane shkaterruar nga permbytjet e 2 Dhjetorit dhe 4 Shkurtit te ketij viti . Sipas fermereve jane shkaterruar jo vetem kulturat bujqesore por edhe serat duke i bere te pamundur per zhvillimin e metejshem te altivitetit.

Llogaritet ne miliona leke demet e sswicilit prej fermereve te cielt deri me sot nga dy permbytjet jo vetem qe nuk kane pasur asnje demshperblim monetar por as verifikim te dmeve nga ndonje komision vendor apo iMinisrise se Bujqesise

Fermeret kerkojne ngritjen nje komisioni nga qeveria për te pare situaten si dhe demshperblim per demet e shkaktuara. Banoret fajesojne ndertimin e autostrades qe shkakton permbytjet.

Fermerët e Kafarajt kane kërkuar ndërhyrjen e prokurorisë që të nisë hetimet, në të kundërt ata kanë paralajmëruar se do të përshkallëzojnë protestat me 1 Mars duke bllokuar autostradën.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.